تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - دستور العمل مراقبت،نگهداری و نحوه کاربرد ابزارهای جراحی

ابزارهای جراحی لوازم خاصی هستند که با توجه به حساسیت کاری آنها احتیاج به مراقبت و نگهداری ویژه دارند که در مواقع لزوم حداکثر کارایی را داشته باشند رعایت اصول ذیل به عنوان دستور العمل مراقبت و نگهداری از ابزارهای جراحی امکان بهره گیری از حداکثر کارایی و استفاده بلند مدت از ابزارهای جراحی فوق را فراهم می سازد.

1- از هر قطعه ابزار جراحی صرفا جهت مقاصد جراحی مناسب همان قطعه استفاده نمایید در غیر این صورت خسارتی به ابزار وارد خواهد شد که بعضا قابل تعمیر نخواهد بود برای مثال قیچی نخ مخصوص بریدن نخ و قیچی نسج صرفا برای بریدن نسج استفاده شود.

2- رعایت اصول کامل شستشو و پاکسازی ابزار جراحی در اولین استرلیزاسیون بسیار حائز اهمیت است در این مرحله لازم است با استفاده از پارچه ای نرم آغشته به محلول ضد عفونی کاملا سطح ابزار را شسته سپس یا برسی نرم کاملا میان آج و دنده های ابزار را پاک سازی نمایید،به گونه ای که لک و چربی خشکیده حاصل از اختلاط گرد و غبار و رطوبت هوا به طور کامل از سطح صاف و آجدار ابزار زدوده شود

3- هر گونه تماس ابزارهای جراحی با محلولهای آلکالینی با اسیدی خواص محافظتی سطوح ابزار را از بین برده به نحوی که در اکثر موارد منجر به خوردگی،شکستگی و ایجاد خلل و فرج در سطوح ابزار می شود در این خصوص ترکیبات خاصی مو جب خوردگی سطح استیل می گردند که حتی با وجود خواص محافظتی سطح استیل،خسارت جدی به آن وارد می سازد.

 

4- استفاده از روغنهایی با قابلیت حل شدن در آب (حاوی پارافین) گامی موثر در طول عمر ابزار جراحی است . هر گونه روغن کاری نه تنها از اصطکاک دو فلزی که بر روی هم قرار دارند ممانعت به عمل می آورد بلکه با ایجاد نوعی از خوردگی ناشی از سایش و اصطکاک نیز جلوگیری می نماید همچنین استفاده مستمر از مواد روغنی در ابزار جراحی از چسپیدگی قطعات که دارای لولا بوده ممانعت به عمل آورده و کمک می نماید که سطح ابزار از انباشت و رسوب مواد معدنی و خونابه محفوظ بماند.

 

5- به هنگام تمیز کاری و شستشوی ابزار جراحی با دست به هیچ وجه از برس سیمی و پاک کننده هایی که دارای خواص سایندگی هستند استفاده نکنید.

 

6- هر گونه خوردگی منجر به زنگ زدگی استیل می شود در خلال انجام عملیات ضد عفونی پاکیزه سازی و یا استرلیزاسیون براده و میکرو ارگانسیم های حاوی زنگ از یک ابزار به ابزار دیگر منتقل می شود لذا جدا سازی ابزارهای زنگ زده و فاسد از دیگر ابزار نه تنها از انتقال زنگ زدی بلکه از تاثیرات نامطلوب ظاهری ابزارهای دیگر نیز جلو گیری می کند

 

7- یکی از راههای موثر جلو گیری از انتقال پدیده خوردگی به ابزارهای نو معدوم نمودن ابزارهای فاسد و زنگ زده است.

 

8- در خلال فرآیند استرلیزاسیون حرارت به سرعت افرایش و کاهش می یابد اگر در این حالت ابزارهای جراحی قفل دار به صورت قفل شده استریل گردند. ممکن است تحت تاثیر شوک ناشی از نغییرات شدید حرارتی ابزار جراخی از ناحیه لولا دچار ترک خوردگی شده و یا قفل ابزار استحکام خود را از دست بدهد بنابراین توصیه می شود ابزارهای قفل دار را در خلال عملیات استرلیزاسون از حالت قفل شدگی رها و یا حداکثر آنرا روی پله اول قفل نمایید.

 

9- در طوب فرایند نگهداری ابزار جراحی مراقب ابزار نوک تیز و نوک ظربف ابزار باشید و از قرار دادن رترکتورها و سایر وسایل سنگین بر روی ابزارهای ظریف و تو خالی جدا اجتناب نمایید.

 

10- اگر ابزاری آغشته به خون شود ضروریست قبل از خشک شدن به وسیله آب شسته شوند توجه به این نکته ضروری است خون و خونابه به تنهایی لکه هایی بر روی ابزار ایجاد می نمایند که به سختی ا بین می روند بنابراین لازم است ابزارها پس از مصرف باید تا زمان شستشو به وصرت نمناک نگهداری نمود.

 

11- تا حد امکان جهت تمیزکاری استریل و شستوی ابزار جراحی از محلولهایی با PHنزدیک به 7 (خنثی) اسفاده نمایید در این خصوص استفاده از آب مقطر مطلوب ترین روش است زیرا عاری از هرگونه ترکیباتی است که در آب معمولی یافت می شود.

 

12- ناحیه قفل دار ابزار جراحی می بایستی همواره تمیز بوده و عاری از هرگونه نخاله باشد هر گونه نخاله قابل رویت را می بایستی با انجام تمیز کاری دستی توسط برس نرم از بین برد.

 

13- ضروریست در زمان استفاده از دستگاه اتوکلاو به دستور العمل تولید کننده آن به دقت عمل شود در این زمینه توصیه می شود که از آب خالص و ضد عفونی کننده هایی که کمتر آغشته به صابون هستند و دارای PH خنثی می باشند استفاده نمود. عفونت زداهایی که آغشته به صابون هستند ممکن است عمل تمیز کاری را به خوبی انجام دهند ولی غالبا آثاری از خود روی ابزار باقی می گذارند.

 

14- قبل از پوشاندن ابزار جراحی جهت نگهداری می بایستی آنرا کاملا خشک نمود باقی ماندن رطوبت در درون قفل و دنده های ایزار ممکن است به ایجاد لک و خوردگی منجر گردیده و به ضعیف شده مقاومت ابزار و شکستگی آن در خلال عمل جراحی بیانجامد.

 

15- اگر نمی خواهید ابزار را پس از استرلیزاسون استفاده مجدد نمایید ضروریست آنها را به صورت کاملا خشک استفاده نمایید به ظرفیت وزنی که دیش ابزار قادر به تحمل آن است توجه نمایید .از متراکم نمودن ابزارهای جراحی بر روی دیش ابزار پرهیز نمایید.

 

16- حتی تحت کامل ترین توجه کادر بیمارستان به دستورالعمل حفظ و نگهداری ابزار جراحی نمی توان از ایجاد نقطه و لک اجتناب نمود لک ها و نقطه ها ممکن است در نتیجه باز نمودن درب دستگاه اتوکلاو قبل از خروج کامل بخار ایجاد گردد

 

17- توصیه می شود تا حد امکان از عمل اچینگ و حک هر گونه حروف و نام بر روی ابزار توسط دستگاهای حک زنی به ذروش شیمیایی استفاده نکنید با این عمل ناخواسته موجب آسیب رساندن به سطح محافظت کننده ابزار جراحی می شوید که این امر مشکل لک زدگی و نقطه نقطه شدن محل اچینگ ابزار را به همراه خواهد داشت .

 

گرد آورنده : بارزان جماران
طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: ابزار جراحی، استرلیزاسیون، c.s.r، استریل نمودن، شستشو، خوردگی فلزات، زنگ زدگی، استیل، نظافت، نگهداری ابزار بیمارستانی، بیمارستان منتصریه، مشهد،

پیچک