تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - ازدواج در بیماران پیوند کلیه
تاریخ : 1391/05/4 | 11:59 ب.ظ | نویسنده : بارزان جماران

پس از ابتلا به بیماری کلیه ، فرد یا دیالیز می شود یا مورد پیوند قرار می گیرد. درپیوند کلیه بیمار زندگی بهتری می تواند داشته باشد چرا که در دیالیز به دلیل اینکه بیمار ناچار است هفته ای 2 یا 3 بار و هر بار نیز 4 ساعت زیر دستگاه دیالیز باشد وقت زیادی می گیرد و کیفیت زندگی مطلوب از بین می رود. بعد از آن نیز ممکن است در بیمار تهوع ،سرگیجه ،بی خوابی و خارش بدن ایجاد شود .البته در مواردی برای برخی بیماران دیالیز روش بهتری نسبت به پیوند است. درجه موفقیت پیوند بستگی به تشابه بافتی فرد گیرنده و دهنده کلیه دارد که هرچه تشابه بیشتر باشد احتمال موفقیت نیز بیشتر است در این زمینه بهتراست فرد از خویشاوندان خود کلیه دریافت کند و در مصرف دارو همکاری لازم را داشته باشد. در مواردی دیده شده بیمار به علت گرانی دارو از مصرف آن بعد از عمل جلوگیری می کند که در این صورت کلیه پیوند داده شده پس می زند.حداقل و حداکثر سن مرسوم برای عمل پیوند را 5 تا 70 سال است و این میزان متغییر است چرا که گاهی فردی که توانایی فیزیکی بالای داشته باشد در سنین بالاتر نیز می تواند پیوند انجام دهد . پیوند کلیه مانع ازدواج برای افراد نیست مردان پس از گذر یک سال از عمل پیوند و زنان پس از 2 سال می توانند برای باروری اقدام کنند.

در بیماران با نارسائی کبد و کلیه علایمی از ناتوانی جنسی ممکن است دیده شود.کاهش میل جنسی، آتروفی بیضه ها، بزرگ شدن پستانها و الگوی رشد موی زنانه، خصوصیات شناخته شده در آقایان مبتلا به بیماری کبدی در مراحل انتهایی بیماری است که پس از پیوند بسیاری از این خصوصیات ثانویه جنسی طبیعی می شود اما ناتوانی جنسی ممکن است به عنوان یک مشکل باقی بماند. دلایل احتمالی ناتوانی جنسی پس از پیوند کبد بسیار زیاد است و شامل عوارض جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی، داروهای ضد فشارخون و مشکلات عاطفی
می باشد.

هیچ ممنوعیت یا محدودیتی برای درمان جراحی یا دارویی ناتوانی جنسی وجود ندارد.

موارد بسیاری از نوزادان به ظاهر طبیعی که از پدران پیوند کبد شده به دنیا آمده اند وجود دارد با این وجود اثر سرکوب مزمن سیستم ایمنی بر روی ژن های پدرانه مشخص نیست به همین خاطر مطالعات طولانی مدت برای اطمینان از اینکه پیامدهای منفی ایجاد نمی شود ضروری است.

بیمار ممکن است فعالیت جنسی را تا زمانی که احساس کند کاملاً خوب شده مختصر نماید این احساس به پیشرفت بهبودی او وابسته است. وقتی فردی پیوند می شود ممکن است فعالیت جنسی او تحت تأثیر قرار گیرد. همچنین داروها می توانند فعالیت جنسی را تحت تأثیر قرار دهند. بعضی افراد از فعالیت جنسی به خاطرترس پس زدن عضو یا عفونت اجتناب می کنند. 

اینها موضوعاتی است که باید آن را در طول ویزیتهای پزشکی مورد بحث قرار دهید و بهتر است در مورد ازدواج و مسائلی پیرامون بچه دار شدن با همسرتان نزد پزشک روید و با وی مشاوره نمائید.

در هر حال هر زمانی که احساس کنید آمادگی دارید می توانید فعالیت جنسی را از سر گیرید. اما در بعضی کتابها توصیه می شود تا چهار هفته بعد از پیوند از فعالیت جنسی پرهیز کنید. توصیه می شود تا دو سال بعد از پیوند برای اطمینان از بهبودی کامل از حاملگی پیشگیری کنید. برای جلوگیری از حاملگی روش های مکانیکی مثل کاندوم بهترین انتخاب است. ضمناً قرص های ضدحاملگی خوراکی به دلیل خطراتی که دارند توصیه نمی شوند. آی یو دی یا دستگاه هم به دلیل افزایش خطر عفونت توصیه نمی شود.


برچسب ها: ازدواج در بیماران پیوند کلیه، بیمارستان منتصریه مشهد، بخش پیوند کلیه، ناتوانی جنسی، مرکز مدیریت پیوند اعضا، دیالیز و پیوند کلیه،

پیچک