تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - نفروکتومی رادیکال
تاریخ : 1391/05/29 | 11:08 ق.ظ | نویسنده : بارزان جماران
 
نفرکتومی رادیکال چیست؟
یک روش جراحی برای درمان تومور در کلیه و بافتهای اطراف آن است. جراح در این روش کلیه و حالب متصل به آن،گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافتهای اطراف آن را برمی دارد.
 
این روش جراحی چه موقع کاربرد دارد؟
از این روش برای درمان کانسر در کلیه و حالب استفاده می شود.
 
چگونه برای عمل آماده شوم؟
برای مراقبت و بهبودی بعداز عمل برنامه ریزی کنید و فردی را برای اداره منزلتان استخدام کنید و برای استراحت مرخصی بگیرید.
قبل و بعد از عمل سیگار نکشید. دخانیات روند بهبود زخم را کند می کند و احتمال مشکلات تنفسی را در طی عمل بالا می برد به همین دلیل اگر یک فرد سیگاری هستید باید حداقل 2 هفته قبل از عمل آن را ترک کنید.
اگر طی هفته قبل از عمل نیاز به ضد درد دارید از بین استامینوفن،ایبوبروفن،آسپرین و ناپروکسن ،استامینوفن را انتخاب کنید و از مصرف داروهای نسخه نشده اجتناب کنید.این کار از خونریزی زیاد طی عمل پیشگیری می کند.اگر در شرایط درمانی آسپرین به صورت روزانه مصرف می کردید از پزشک خود بخواهیداگر امکان دارد قبل از عمل جراحی مصرف آنرا قطع کند.از دستورات پزشک خود پیروی کنید.شب قبل از عمل یک وعده سبک مثل سوپ یا سالاد میل کنید و از نیمه شب و صبح قبل از عمل دیگر هیچ چیز حتی آب،قهوه وچای مصرف نکنید.
 
طی عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟
شما یک بیهوشی عمومی دریافت می کنید این باعث شل شدن ماهیچه های شما و ایجاد یک خواب عمیق می گردد که مانع از احساس درد در طی عمل جراحی می شود.
جراح یک برش در قدام شکم یا پهلوی شما ایجاد می کند که البته در تومورهای بزرگ برش جراحی تا زیر قفسه سینه ادامه می یابد جراح کلیه را از بقیه ارگانها جدا میکند و کلیه و تومور را برمی دارد. حالب، شریان و ورید متصل به کلیه بسته می شوند و گره های لنفاوی،غده آدرنال و بافتهای اطراف کلیه برداشته می شوند. ممکن است جراح یک برش دیگر تا بالای مثانه شما ایجاد کند تا حالب را بردارد و بعد انسزیون را می بندد.
 
بعد از عمل جراحی چه اتفاقی می افتد؟
ممکن است7-4 روز در بیمارستان بمانید. به مدت 1 هفته یک کاتتر ادراری در مثانه شما برای کاهش فشار در مثانه و درناژ ادرار باقی می ماند و اگر انسزیون تاقفسه سینه برسد یک درن هم به مدت 4-1 روز گذاشته می شود.
طی دو هفته اول بعد از عمل شما میتوانید کارهای سبک مثل پیاده روی را شروع کنید و در شش هفته اول از انجام کارهای سنگین مثل بلند کردن اجسام خودداری کنید. بعداز این زمان طبق اجازه پزشک می توانید فعالیتهای معمول خود را شروع نمایید.
از پزشک خود در مورد داروهای ضد درد ونحوه مصرف آنها در طی دوره بهبودی سوال کنید.برداشتن یک کلیه ممکن است عملکرد کلیوی را کاهش دهد وهمین کافی است که هنگام مصرف داروها باعث مشکلاتی گردد.
یک لیست از داروهایی که نباید مصرف کنید از پزشک بگیرید. داروهایی مثل استامینوفن و ضد دردهای غیر استروئیدی(مثل ایبوبروفن) جز داروهایی هستند که شما باید از مصرف آنها اجتناب کنید.
 
این روش جراحی چه فوایدی دارد؟
کانسر ممکن است درمان شود حتی اگر درمان امکان پذیر نباشد احساس بهتری دارید .با استفاده از این روش از مشکلات بزرگ شدن تومور در کلیه مثل خونریزی شدید جلوگیری می کنید.
 
خطرات این روش جراحی چیست؟
خطراتی مربوط به بیهوشی عمومی وجود دارد.در مورد این خطرات با پزشکتان صحبت کنید.
ممکن است عفونت یا خونریزی داشته باشد
ممکن است طحال و پانکراس طی عمل آسیب ببینند
اعصاب ناحیه انسزیون بدلیل فشار ویا برش ممکن است صدمه ببینند این باعث مشکلاتی در عضلات پایینی پشت میشودهمچنین ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی در پهلوی شکم شود.ممکن است حس اطراف ناحیه انسزیون را از دست بدهید که این شرایط می تواند موقتی یا دائمی باشد.
ممکن است جراح نتواند تومور را به طور کامل بردارد و کانسر دوباره عود کند.عملکرد کلیه شما قبل از عمل تست می شود اگر کلیه باقیمانده ضعیف باشد پزشک این موضوع را با شما در میان می گذارد و ممکن است شما به دیالیز احتیاج داشته باشید .دیالیز یک روش مکانیکی برای انجام کار کلیه شماست.
 
چه زمانی به پزشکم مراجعه کنم؟
دمای بدن شما به بیشتر از 37.8 برسد.
دچار حالت تهوع و استفراغ شوید
بطور غیر طبیعی ضعیف شوید
زخم شما ترشح و خون داشته باشد
دچار کوتاهی نفس شوید
دچاراشکال در ادرار کردن شوید.طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: نفروکتومی رادیکال، اهدا عضو، پیوند کلیه، بیمارستان منتصریه مشهد،

پیچک