تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - پیوند کلیه 1
تاریخ : 1391/06/12 | 10:42 ب.ظ | نویسنده : بارزان جماران
کاشتن کلیه انسان در بدن یک فرد دیگر، از طریق عمل جراحی امکان پذیر است. یک پیوند موفق، در طول و کیفیت زندگی بیمارذ مبتلا به نارسایی مزمن کلیه موثر است و چنانچه این عمل قبل از رسیدن به مرحله بحرانی انجام شود،درصد موفقعیت آن بیشتر و احتمال مرگ کمتر خواهد بود.
شیوع و بروز سالیانه نارسایی مزمن كلیه در 60 میلیون ایرانی به ترتیب حدود 15 هزار (2.5 در ده هزار) و 3175 نفر(0.53 در ده هزار) است. اولین پیوند كلیه در ایران در سال 1346 در شیراز انجام شد. ایران در منطقه خاورمیانه موفق ترین برنامه پیوند كلیه را دارد. فعالیت پیوند در ایران به 24 پیوند در یك میلیون نفر در سال می رسد.
پیوند كلیه مناسبترین وبهترین درمان نارسایی پیشرفته كلیه است.
پیوند کلیه در بسیاری از بیماران سبب افزایش حس استقلال و کیفیت بهتر زندگی نسبت به اشخاص دیالیزی می شود.این بیماران برای بهبود حال خود احتیاجی به ماشین های دیالیز ندارند. بعد از پیوند کلیه شما قادرید به زندگی طبیعی خود برگردید و زندگی فعالی داشته باشید.
برای حفظ و نگه داری کلیه پیوندیتان، باید:
مراجعات پزشکی مرتب، استفاده منظم از داروها، برنامه ریزی مناسب امور روزانه که برای شما و کلیه جدیدتان مناسب باشد.
 
 
 
در انتظار پیوند کلیه:
میگویند کسانی در زندگی پیروز می شوند که صبور باشند، پس باید صبر کنید و صبوری پیشه کنید. هنگامی که در انتظار دریافت پیوند کلیه هستید میتوانید از وقت خود برای رسیدن به چند هدف استفاده کنید.
1-بفهمید که چرا و چقدر باید منتظر باشید.
2-بیاموزید چگونه با شرایط مشکل برخوردی خلاقانه و توام با لذت داشته باشید.
3-سلامت عمومی خود را با دنبال کردن دستورات غذایی و ورزشی ارئه شده تقویت کنید.
4-آماده باشید که به محض آماده شدن کلیه جدیدتان به بیمارستان عزیمت کنید.
5-زندگی خود را به شیوه معمول ادامه دهید ولی در هر حال منتظر باشید.
 
آمار پیوند كلیه در كشور:
رییس اداره پیوند و یماریهای خاص اعلام كرد:با توجه به اینكه پیوند كلیه از دو گروه اهدا كنندگان مرگ مغزی و انسانهای زنده اتفاق می افتد، سالانه حدود دو هزار پیوند كلیه در كشور انجام می شود.
دكتر محمد عقیقی به مناسبت هفته حمایت از بیماران كلیوی گفت: سال گذشته دو هزار و 142 مورد پیوند كلیه انجام شده كه 401 مورد آن از اهداكنندگان زنده دریافت شده است. وی با توجه به اینكه اكنون حدود 19 هزار نفر دیالیز میشوند، افزود: از این آمار، حدود 17 هزار و 800 نفر دیالیز خونی و 120 نفر هم دیالیز صفاقی می شوند.
رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص خاطر نشان كرد: بهترین كار برای مقابله با بیماریهای كلیوی، شناسایی اولیه بیماران است زیرا اگر این افراد در ابتدا شناسایی نشوند، در مراحل پیشرفته تری قرار می گیرند كه به دیالیز و نهایتا پیوند كلیه می انجامد. عقیقی اظهار داشت: به همین منظور دو سال پیش طرحی را به صورت پایلوت در زمینه پیشگیری انجام دادیم كه هدف اصلی آن، ارائه مراقبتهای پیشگیرانه به آحاد مردم در زمینه بیماریهای كلیوی است.


برچسب ها: بیمارستان منتصریه، مشهد، پیوند کلیه، اهدا عضو، دانشگاه علوم پزشکی مشهد،

پیچک