تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - آموزشهای پس از پیوند
تاریخ : 1391/08/1 | 12:10 ق.ظ | نویسنده : بارزان جماران

پیوند و بهداشت فردی :

از آنجاییکه داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی با سیستم ایمنی بدن شما تداخل ایجاد میکنند شما بایستی با رعایت موارد زیر از عفونت اجتناب کنید:

1-1-شستن دستها با آب و صابون (قبل از غذا – قبل از خوردن داروها-بعد از حمام).

2- از تماس با افرادی که عفونتهای زیر را دارند خودداری کنید:

سرماخوردگی-آنفلوانزا-آبله مرغان و سایر بیماریهای واگیر.

3- شش ماه پس از پیوند از کارکردن در باغ یا خاک اجتناب کنید و در صورت نیاز حتما دستکش بپوشید.

4- از واکسنهایی که حاوی ویروس زنده هستند مثل سرخک  خودداری کنید.

5- دندانهایتان را دو بار در روز مسواک کنید و سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

6- از حضور در مکانهای شلوغ (مسجد- سالنهای ورزشی – وسایل نقلیه عمومی ) اجتناب کنید.

7- میوه ها و سبزیجات خام را قبل از مصرف حتما بشویید و از مصرف میوه هایی مثل توت و انگور که نمی توان آنها را بخوبی شست اجتناب کنید.

8- در صورت بروز علائم عفونت حتما به پزشک خود مراجعه کنید.(تب –  لرزش- سردرد – اسهال – استفراغ- سرفه- قرمزی و التهاب  ودرد در محل عضو پیوندی)

پوشش لباس و پیوند:

پوشیددن لباسهای پلاستیکی باعث تعریق امکان حساسیت وجود دارد. در تابستان از لباسهای نخی و روشن استفاده کنید در ضمن به علت نور آفتاب بهتر است از لباسهای آستین بلند استفاده کنید . از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری کنید چون باعث ایجاد فشار روی  کلیه پیوندی میشود.

در تابستان حتی الامکان در موقع آفتاب بیرون نروید زیرا آفتاب باعث ایجاد لک روی پوست شما می شود.

در ضمن مرتب لباسهایتان را عوض کنید بخصوص لباس زیر چون امکان ایجاد عفونتهای قارچی وجود دارد.

  تغذیه و پیوند :

اگر اخیرا پیوند شده اید احتمالا این سوال در ذهنتان پیش میاید که آیا نحوه تغذیه من با قبل از پیوند تفاوت کرده است؟

آیا نیاز به رژیم غذایی خاص بعداز پیوند میباشد؟

بلی.بعداز پیوند رژیم غذایی نقش مهمی ایفا میکند: در صورت افزایش وزن باید وزن خود را کم کنید.

از نوشیدنیهای الکلی پرهیز کنید.

بیشتر از 3-4 بار در هفته زرده تخم مرغ نخورید.

کمتر از روغن استفاده کنید و از گوشتهای کم چربی و گوشتهای سفید مانند مرغ و ماهی استفاده کنید

از خوردن کالباس و سوسیس و خیار شور و غذاهای کنسرو شده پرهیز کنید.

پروتئین به دلیل خاصیت ترمیمی بعداز عمل و تقویت بافت ماهیچه از اهمیت بالایی برخوردار است. پروتئین در گوشت و مرغ و ماهی شیر ماست پنیر تخم مرغ و حبوبات یافت میشود.

به محض اینکه کلیه پیوندیتان خوب کار کرد می توانید از غذاهای پتاسیم دار استفاده کنید(موز- پرتغال- گوجه فرنگی- سیب زمینی- شیر و ماست)

اگر مدت زمان طولانی بیمار بوده اید دچار پوکی استخوان هستید بنابراین نیاز به خوردن لبنیات دارید.

اکثر افراد بعداز پیوند اشتهای خوبی دارند و نهایتا دچار افزایش وزن میشوند بنابراین از خوردن غذاهای پر کالری – پر چربی و مواد قندی پر هیز نمایید. ورزش نه تنها برای کنترل کردن وزن مهم استبلکه باعث قدرتمند شدن ماهیچه قلب و بهتر شدن ظاهر بدن نیز میشود.

 ورزش وپیوند :

بیمار برای ماه اول بعداز پیوند باید از شرکت در ورزشهای تماسی پرهیز کند . به محض اینکه زخم ناحیه عمل به خوبی ترمیم شد هیچ منعی برای شرکت در برنامه های ورزشی مناسب با سن و وضعیت عمومی بیمار وجود ندارد. ورزش در کاهش عوارض مصرف پردنیزولون که عامل ضعف ماهیچه ای میباشد مهم است.ورزش منظم روزانه به شکل پیاده روی که خیلی آرام به سرعت و مسافت آن اضافه می شود بدون اینکه فشار یا صدمه ای به بدن وارد شود مفید است. برنامه شنای منظم برای بعضی بیماران که پوکی استخوان دارند میتواند بسیار مفید باشد. بیمار باید مواظب باشد که اگر در حین ورزش علائم زیر را مشاهده کرد ورزش را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کند:

1-درد یا فشار به قفسه سینه یا گردن و فک

2- خستگی مفرط که به کمبود خواب ربطی ندارد.

3- کوتاهی تنفس                           4- سرگیجه یا سبکی سر در طول یا بعداز انجام ورزش

5- طپش قلب یا بی نظمی ضربان قلب در طول یا بعداز انجام ورزش.

واکسیناسیون در پیوند:

در بیماران پیوند (کلیه- کبد –قلب و ...) یکسری از واکسنها در صورت لزوم بعداز پیوند میتوانند تزریق شوند:

کزاز- دیفتری – آنفلوانزا(در بچه ها و سالمندان توصیه به تزریق میشود) وهپاتیت .

واکسنهای تب زرد- سل (ب ث ژ) آبله مرغان – سرخک- سرخجه و فلج اطفال نباید زده شود. در واقع حتی باید از مواجهه با مایعات بدن افرادی که به تازگی با این واکسنها واکسینه شده انددوری شود به دلیل اینکه این ویروس زنده می تواند تا 3 ماه بعد از واکسیناسیون در مایعات بدن ترشح شوند. بنابراین اگر مثلا 10 روز قبل از پیوند یکی از این واکسنها را زده باشید نمی توانید پیوند شوید . بخصوص در مورد اطفال حداقل تا 4 هفته قبل لز پیوند باید واکسن سرخک و فلج اطفال تزریق شده باشد.

 

 ازدواج و پیوند :

در بیماران با نارسایی کلیه و کبد علائمی از ناتوانی جنسی ممکن است دیده شود. دلایل احتمالی بسیر زیاد است و شامل عوارض جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی و داروهای ضد فشار خون و مشکلات عاطفی می باشد.

بعضی افراد از فعالیت جنسی بخاطر ترس از پس زدن عضو یا عفونت اجتناب می کنند. اینها موضوعاتی است که باید آن را در طول ویزیتهای پزشکی مورد بحث قرار دهید وبا وی مشورت کنید. در هر حال هرزمان که احساس کنید آمادگی دارید میتوانید فعالیت جنسی داشته باشید اما بهتر است تا چهار هفته بعد از پیوند از فعالیت جنسی و تا دو سال بعد از پیوند از حاملگی  پرهیز کنید. ( قرصهای ضد حاملگی خوراکی توصیه نمی شوند. آی یو دی یا دستگاه هم به دلیل افزایش خطرعفونت توصیه نمی شود)

حاملگی بعد از پیوند :

افزایش میزان بقا و بهبود کیفیت زندگی به دنبال پیوند کبد با افزایش تعداد و تکرر حاملگی ها در خانمهای پیوند کبد مرتبط است. حاملگی پس از پیوند معمولا موفقیت آمیز است و عموما در خانمهایی که کارکرد کبدشان تثبیت شده است به خوبی تحمل می شود اما احتمال بروز مسمومیت حاملگی و افزایش فشار خون و نوزاد کم وزن و نارس در این خانمها بیشتر است.داروهای پیوند باید در مدت حاملگی ادامه داشته باشند . اگر امکان داشته باشد دوز آزاتیو پرین را باید کم کرد تا از سر کوبی مغز استخوان پیشگیری شود.از مصرف سل سپت در طول دوران بارداری باید خودداری کرد.

 

گرد آورنده : : سیده زینب فکوریان- کارشناس پرستاری-1391
طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: بیمارستان منتصریه مشهد، اهدا عضو، پیوند کبد، تغذیه در بیماران کبدی، مرگ مغزی، رژیم غذایی،

پیچک