تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - معرفی بخش پیوند کبد بیمارستان منتصریه

بخش پیوند کبد واقع در طبقه سوم بیمارستان تحت عنوان جراحی 2 زیر نظر دکتر توتونی قرار دارد.

پیوند کبد دارای 10 اتاق که شامل:

انبار،اتاق پزشک ،آبدارخانه،رختکن و 4 اتاق بیمار که دارای 3 اتاق دو تخته و یک اتاق 3 تخته که کلا 9 تخت در اختیار بیماران قرار دارد.

 که تحت جراحی کبد و عمل پیوند کبد قرار گرفته اند بستری می شوند.                                 ICU در این بخش بیماران ترخیص

که به کمک امکانات  و تجهیزات مدرن و پرسنل  مجرب از نزدیک تحت نظر و مراقبت هستند.هر تخت بیمار شامل کپسول  اکسیژن و ساکشن مرکزی و سیستم احضار پرستار است که مانیتور سیستم احضار در ایستگاه پرستاری قرار دارد و دارای قابلیت ارتباط دو طرفه بین پرستار و بیمار بوده.

کلیه داروها می باشد.ECG اتاق کار پرستاری مجهز به دستگاه الکتروشوک ، ساکشن پرتابل ، ترالی اورژانس ، پالس اکسیمتری ،ترازو جهت کنترل عفونت بخش به اتاق کثیف و تی شویی مجهز است.

به صورت شبانه روزی  پزشک مقیم در بخش ساکن بوده تا جهت اقدامات درمانی سریع در دسترس باشد .

بخش پیوند کبد  با بهره گیری از پزشکان و پرسنل مجرب وتجهیزات مدرن آماده ارائه خدمات درمانی و مراقبت و درمان بیماران می باشد.


پیوند کبد:
 
تعریف :

زمانی که به هر دلیلی عملکرد کبد دچار اختلال شود و این اختلال برگشت پذیر نباشد پیوند کبد مطرح می شود. در اغلب موارد کبد پیوندی ازشخصی که دچار مرگ مغزی شده و بستگان وی با اهداء اعضا ء موافقت کردند ، تامین می شود اما کودکانی که دچار نارسائی مزمن کبدی می شوند و نیاز به پیوند کبد دارند می توانند از والدین خود یا فامیل درجه یک کبد دریافت کنند. درچنین شرایطی بعداز تعیین گروه خونی والدین و کودک سازگاری آنها با هم از نظر عروقی ، والدین بررسی بیشتری می شوند و قسمتی از کبد والد به کودک پیوند زده می شود. بعداز گذشت مدتی کبد اهدا کننده به اندازه طبیعی بر می گردد و این به دلیل خاصیت دوباره بازسازی شدن بافت کبد است .

عوارض :

چون در پیوند کبد از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می شود ، گیرندگان پیوند کبد در معرض ابتلا به عفونت و برخی از بدخیمی ها هستند علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است بافت پیوندی دچار پس زدگی شود.

برای پیش گیری از بروز عوارض مطرح شده ، آزمایشات کامل فیزیکی برای تشخیص و درمان مواردی که می تواند پس از عمل پیوند ، سبب بروز مشکلاتی دربیمار شود ، انجام می گیرد. پس از پیوند، تغییر در آزمایش های کبدی و انعقادی خون و با دقت بیشتر نمونه برداری از کبد پیوندی ، پس زدگی کبد را مسجل می کند.

توصیه های لازم به بیمار :

گیرنده پیوند کبد باید بداند که پیوند یک درمان حمایتی است و برای حفظ شرایط مطلوب پس از پیوند ، رعایت توصیه های تیم درمان بسیار حیاتی است . آگاهی از نحوه مصرف داروها و اهمیت مصرف مادام العمر آنها ، پی گیری درمان در ویزیت های از قبل تعیین شده ، رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط و تلاش برای بازگشت به سطح طبیعی کار و فعالیت از جمله مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد .

تخصص مربوطه :

پزشکان و متخصصان گوارش و کبد و جراحان پیوند
طبقه بندی: پیوند کبد،
برچسب ها: پیوند کبد، بیمارستان منتصریه مشهد، اهدا عضو، پیوند اعضا،

پیچک