تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - انجام پیشرفته ترین عملهای کبد در مشهد امکان پذیر شد

به گزارش وب دا ،  دکتر محمد ناصر توتونی متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تا کنون انجام عملهای پیشرفته کبدی از جمله سرطانهای مجاری صفرا ، سرطان کیسه صفرا و تومورهای بدخیم و خوش خیم کبدی در شیراز و یا خارج از کشور انجام می شد اظهار داشت : با تجهیز و راه اندازی مرکز دیالیز و پیوند اعضاء منتصریه و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز امکان انجام این گونه عملها در مشهد نیز فراهم شد .

فلوشیپ جراحی های کبد ، پانکراس و مجاری صفراوی خاطر نشان کرد : امکان انجام عملهای پیشرفته کبدی از دو ماه پیش در مرکز منتصریه امکان پذیر شده است و تا کنون سه بیمار مبتلا به بیماریهای حاد کبدی و صفراوی در این مرکز با موفقیت مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.

دکتر توتونی در خصوص علمهای پیشرفته کبدی که در این مرکز انجام شده است اظهار داشت : نخستین عمل بر روی یک بیمار 62 ساله مبتلا به سرطان کیسه صفرا انجام شد که در این عمل ، نسوج لنفاوی ناف کبد ، بخشی از لوب راست و بخشی از لوب چپ کبد برداشته شد و مجرای صفراوی به روده با موفقیت پیوند زده شد و در حال حاضر بیمار با حال عمومی رضایت بخش از این مرکز مرخص شده است .

وی با اشاره به اینکه این مرکز علاوه بر ارائه خدمات به بیماران ساکن در استان توانمندی ارائه خدمات به دیگر بیماران سایر نقاط کشور را نیز داراست اظهار داشت : انجام عمل برداشت همانژیوم حاد کبدی با قطر 25 سانتی متر بر روی خانم 50 ساله اهل دامغان و انجام عمل سرطان پیشرفته کیسه صفرا و برداشت بخشی از چربی شکمی ، بخشی از نسوج لنفاوی ناف کبد ، لوب راست و بخشی از لوب چپ از دیگر عملهای پیشرفته انجام شده در این مرکز به شمار می رود .

متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه انجام عملهای پیشرفته کبدی و مجاری صفراوی به دلیل مجاور بودن با عروق حیاتی  نیاز به صرف زمان و تبحر زیادی دارد و یک اشتباه ممکن است صدمات جبران ناپذیری بر بیمار وارد کند اظهار داشت : عملهای جراحی مجاری صفراوی بیش از 12 ساعت زمان می برد و در هر عملی بیش از گره و سوزن زده می شود .

وی با اشاره به اینکه حضور متخصص بیهوشی و فلوشیپ پیوند اعضاء و تکنسینهای گروه جراحی به عنوان یکی از ارکان اساسی تیم جراحی به شمار می رود اظهار داشت : با برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز در حال حاضر این گروه برای انجام عملهای پیشرفته از آمادگی لازم برخوردار است.

دکتر محمد ناصر توتونی با اشاره به اینکه بیماران پس از عمل جراحی نیز نیاز به مراقبتهای متخصصین بیهوشی را دارند وکمبود نیرو در این زمینه موجب شده است که تعداد عملها محدود باشد خاطر نشان کرد: به همین منظور و بر اساس هماهنگی های انجام شده قرار است متخصص مقیم بیهوشی نیز در هر سه شیفت در این مرکز فعال شود که پس از آن انجام عملهای جراحی به صورت روزانه انجام خواهد شد .

وی در خصوص برنامه ریزی برای انجام عمل پیوند کبد در مرکز منتصریه اظهار داشت : تمامی اقدامات انجام شده برای تربیت نیروی انسانی انجام شده است و با تجهیز بخش پیوند کبد به دستگاههای مورد نیاز تا دو ماه آینده این بخش نیز راه اندازی می شود .

متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص فعالیتهای کلینیک پیوند کبد در مرکز منتصریه اظهار داشت : در حال حاضر بیماران دچار نارسایی کبد ، بیماران پیوند کبد ، و افراد مبتلا به سرطان کیسه و مجاری صفراوی در این مرکز خدمات مراقبتی را روزهای فرد هر هفته دریافت می کنند .

طبقه بندی: اخبار، پیوند کبد،
برچسب ها: بیمارستان منتصریه مشهد، پیوند کبد، اهدا عضو، دانشگاه علوم پزشکی مشهد،

پیچک