تبلیغات
بیمارستان منتصریه مشهد - نگاهی اجمالی به عملکرد کبد در بدن - بخش سوم

: Caroli's Disease
بیماری ارثی با اتساع مجاری صفراوی داخلی ، باعث افزایش فشار خون ورید پورتال شده وفیبروز مادر زادی کبد را منجر میشود.این بیماری با نارسایی کبد و کلیه پلی کیستیک همراه است. و همچنین کیستهای متعدد مادرزادی درخت صفراوی را در گیر کرده باعث اتساع مجرا میشود.

علائم:
تب ، درد متناوب شکم ، هپاتومگالی و زردی رخ میدهد.
این بیماری که اتوزوم مغلوب استو معمولا خود را در لوب چپ نشان میدهد ، در حضور بیماریهای دیگر رخ میدهد مثل کلیه پلی کیستیک ،کولانژیت ،سنگ کیسه صفرا ، آبسه مجاری صفراوی ،سپتسمی و سیروز کبدی و نارسایی کلیوی.

درمان:
   میباشد.
Ursodiolآنتی بیوتیک تراپی و داروی
اورسودئوکسی کولیک اسید، یک اسید صفراوی است که باعث حل شدن سنگهای صفراوی میشود.در صفرا جمع شده و سبب کاهش اشباع کلسترول در صفرا میشود. در دراز مدت اگر تاثیر گذار نبود ،پیوند کبد درمان قطعی محسوب میشود.

یک علامت شایع در بیماران کبدی آسیت است.

آسیت چیست؟
آسیت در حقیقت به تجمع مقادیرغیر طبیعی مایع در حفره شکم  اطلاق می شود. علل به وجود آورنده این قضیه شامل کم شدن یک نوع پروتئین خون( هیپو آلبونمی ) , افزایش فشار خون پورت , افزایش تولید لنف کبدی و احشائی به همراه کاهش دفع آب و نمک از کلیه که خود ناشی ازهیپرآلدوسترونیسم و افزایش سطح هورمون آنتی دیورتیک می باشد.
از نظر بالینی زمانی می توان آسیت را تشخیص داد که حد اقل 300 میلی لیتر مایع در حفره شکم وجود داشته باشد و با دق شکم بیمار بتوان(
SHIFTING DULLNESS) احساس کرد.

مشخصه آسیت ناشی از بیماری کبدی ترانسودا ( پروتین کمتر از 3 گرم است ).

درمان:
این حالت شامل تجویز اسپیرونولاکتون و محدودیت سدیم است. در موارد مقاوم به درمان می توان از فوروسماید استفاده کرد. معمولا می باید دیورز را بتدریج ظرف چند روز برقرار کرد , اما در مواردی که بیمار دچار تنگی نفس شده از برقراری دیورز شدید , پارا سنتز شکمی , تجویز آلبومین وریدی و سپس تجویز فوروسماید وریدی استفاده می کنند.استفاده از این روش ممکن است خطراتی در پی داشته باشد. که شامل از دست رفتن پلاسما، هیپو کالمی، سندرم هپاتورنال و آنسفالوپاتی است.

علل آسیت:
 -
نارسائی کبد ( سیروز(
-
پرخونی مزمن کبد: نارسائی قلب راست - سندرم بودکیاری - پریکاردیت فشارنده
-
سندرم نفروتیک( در کلیه(
-
متاستاز گسترده کبدی
-
میکسدم
-
کارسینوماتوز کبدی
-
سل حفره شکم
-
بیماری لوزالمعده و مجاری صفراوئ

رای چه بیمارانی پیوند کبد اندیکاسیون دارد؟
شایعترین دلایل برای پیوند کبد در بزرگسالان عبارتند از: هپاتیت ویروسی مزمن، التهاب هپاتیت اتوایمون و سیروز، صفراوی بیماری کبد الکلی و سرطان کبد. , (
PBC)  سیروز اولیه صفراوی, (PSC) کولانژیت اسکلروزه اولیه
در کودکان ، آترزی صفراوی (شکست مجاری صفراوی به منظور تخلیه صفرا را از کبد) شایع ترین نشانه برای پیوند کبد است.

در چه مرحله ای از بیماری کبدی، پیوند در نظر گرفته؟

تا زمانی که درمان پزشکی در توقف پیشرفت بیماری کبدی موثرباشد، پیوند ممکن است اجتناب شود و یا به تاخیر افتاد.
اگر یک بیمار مبتلا به بیماری پیشرفته و یا مبتلا به اختلال عملکرد کبد، که غیر قابل برگشت است و بیماری در حال توسعه میباشد ،مراجعه کند، پیوند کبد باید در نظرگرفته شود.
پیوند کبد برای همه مناسب نیست، پس همه بیماران پیوند، بالقوه باید به دقت ارزیابی شوند.
یک ارزیابی جامع پزشکی شامل آزمایشات ،مصاحبه با اعضای تیم های مختلف برای تعیین اینکه آیا پیوند بهترین گزینه درمان است یا خیر، مشاوره با متخصص و ارجاع خانواده به تیم پیوند.
بیمار و خانواده به طور گسترده درفرایند ارزیابی پیوند و تصمیم گیری نقش دارند.

 

گرد آورنده : : سیما عودی- کارشناس پرستاری-1391
طبقه بندی: علمی،
برچسب ها: آسیت، سیما عودی، اهدا عضو، بیمارستان منتصریه مشهد، بیماریهای کبد،

پیچک